image

فلکه اول تهرانپارس- خیابان گلبرگ شرقی

77882422 (9821+)

Info@saghar-date.ir

image شنبه, 16 فروردین 99

آشنایی با برخی مضرات خرما

خرما هم مانند هر چیز دیگر هم مزایا و هم معایب دارد. اگرچه باید آن را یک میوه واقعا مفید دانست اما ممکن است همه افراد با شرایط سنی و وضعیت سلامتی نتوانند از این میوه بخورند. مثلا شاید عوارض خرما برای نوزادان بسیار زیاد باشد و برای یک گروه سنی دیگر مشکی نداشته باشد. شاید بسیاری از افراد در روز میزان زیادی از این میوه مصرف کنند بدون آن که از مضرات این میوه آگاه باشند و بدانند مصرف زیاد آن نیز می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. ما در این مطلب قصد داریم درباره عوارض جانبی مصرف خرما بیشتر صحبت کنیم و اطلاعاتی را در این مورد در اختیار شما قرار دهیم. در واقع قصد داریم چیزهایی مانند اینکه مصرف خرما برای چه کسانی مناسب نیست و یا اینکه عوارض خرما برای کبد و دیگر بخش های بدن چیست را بررسی کنیم. بنابراین اگر شما هم جزو افرادی هستید که میزان زیادی از این محصول در طول روز مصرف می کنید به شما توصیه می کنیم حتما تیم خرمای ساغر را در این مطلب درباره عوارض جانبی خرما همراهی کنید و اطلاعات خود درباره این موضوع را افزایش دهید.


مصرف خرما جوش‎ های پوستی را افزایش می دهد

یکی از مهم ترین مضرات خرما که امروزه بسیاری از افراد از آن غافل هستند ایجاد جوش ‎های پوستی است. شاید بسیاری از افراد گمان کنند که تنها شیرینی‎ های مصنوعی مانند انواع شکلات و قند می توانند باعث ایجاد جوش‎های پوستی شوند ولی باید بدانید که یکی از مهم ترین عوارض جانبی مصرف این میوه هم این است که برای شما مشکلات پوستی ایجاد می کند و باعث ایجاد جوش‎هایی در صورت شما می شوند. این موضوع می تواند به میزان بسیار زیادی بر روی زیبایی ظاهری شما تاثیر بگذارد. بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی به شما توصیه می کنیم مصرف این میوه را به حد معقولی نگه دارید و بیشتر از حد نیاز نخورید.

نکته دیگری که در این جا باید به آن دقت کنید این است که خرمای خشک نیز دقیقا به همین شکل روی ایجاد جوش‎ های پوستی تاثیرگذار است و در این زمینه هیچ فرقی با خرمای تر ندارد. متاسفانه بسیاری از افراد گمان می کنند که خارک روی پوست تاثیر چندانی نمی گذارد و اثر آن بسیار کمتر از رطب است در حالی که اصلا چنین نیست.

 

مضرات خرما چیست

 افزایش وزن از مضرات خرما

میوه درخت نخل می تواند عوارض بسیار زیادی را بر روی سلامت بدن شما داشته باشد و در صورتی که به درستی اقدام به مصرف آن نکنید می تواند برای شما مشکل ساز باشد. یکی از مضرات میوه درخت نخل که باید دقت زیادی به آن داشته باشید این است که مصرف آن می تواند باعث افزایش وزن شما شود و این موضوع می تواند برای افرادی که توجه زیادی به تناسب اندام خود دارند بسیار خطرناک باشد. در صورتی که وزن شما زیاد است و به دنبال راهکارهایی برای لاغری و کاهش وزن خود هستید به شما توصیه می کنیم به هیچ وجه اقدام به مصرف خرما نکنید. علاوه بر این افرادی که مستعد چاقی هستند نیز توصیه می شود به صورت درست و به میزان کم اقدام به مصرف انواع خرما کنند. یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود تا این محصول باعث افزایش وزن در بدن شود این است که میزان زیادی فیبر در آن وجود دارد که بعد از مصرف کالری زیادی را در بدن شما آزاد می کند و این موضوع نیز باعث چاقی افراد می شود.

عوارض خرما برای نوزادان

امروزه پزشکان متخصص به مادران توصیه می کنند که به هیچ وجه اقدام به دادن خرما به نوزادان نکنند. متاسفانه این عادتی است که بسیاری از مادران دارند و گمان می کنند که دادن این میوه به کودک می تواند باعث رشد سریع تر و بهتر او شود. آنها به این نکته توجه نمی کنند که ممکن است این میوه برای سن یک نوزاد مناسب نباشد. اینکه این میوه برای نوزاد مفید است، به هیچ وجه صحت ندارد و حتما باید دقت داشته باشید که به نوزادان خود از این محصول ندهید. میوه درخت نخل برای نوزادان عوارض بسیار زیادی را نیز به همراه دارد. دلیل این موضوع آن است که بافت این میوه بسیار ضخیم است و هضم کردن آن برای نوزادان می تواند بسیار مشکل ساز شده و باعث نفخ و یا سایر مشکلات در بدن نوزاد شود. بنابراین اگر شما هم تا به امروز اقدام به دادن خرما به نوزادان خود می کردید با توجه به عوارض آن برای نوزادان به هیچ وجه این کار را تکرار نکنید.
 

عوارض مصرف خرما

مشکلات مربوط به شکم و معده 

عوارض خرما برای کبد بسیار زیاد است و مصرف زیاد آن می تواند باعث بروز مشکلات بسیار زیادی در ناحیه شکم و دستگاه گوارش شما شود. اگر شما هم جز افرادی هستید که به میزان زیادی از این میوه مصرف می کنید به احتمال زیاد با مشکلاتی مانند نفخ معده درگیر هستید. برای حل این مشکل توصیه ای که برای شما داریم این است که سعی کنید مصرف این محصول را تا حد ممکن کاهش دهید.
 نکته دیگری که درباره مضرات خرما وجود دارد و باید به آن توجه کرد این است که مصرف این میوه در برخی از افراد می تواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل اسهال نیز شود. شاید دلیل این موضوع و نفخ معده کمی برای شما عجیب باشد، در پاسخ باید گفت که مصرف زیاد میوه درخت نخل می تواند به صورت یکباره میزان فیبر بدن شما را افزایش دهد که همین موضوع نیز به صورت مستقیم بر روی این بیماری تاثیر گذار است. بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی سعی کنید به شکل درست و به اندازه اقدام به مصرف خرما کنید.

 

مصرف خرما برای چه کسانی مناسب نیست؟

در بالا اشاره کردیم که افرادی که وزن بالایی دارند و علاقه‎ دارند، وزنشان را کاهش دهند یا حداقل چاق تر نشوند، به هیچ وجه نباید اقدام به مصرف خرما کنند. علاوه بر این مادران نباید به نوزادان خود از این میوه بدهند. در کنار این گروه ‎ها معمولا پزشکان توصیه می کنند که افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند نیز اقدام به مصرف خرما نکنند. اگرچه عوارض این محصول برای دیابتی‎ها نسبت به سایر شیرینی جات مصنوعی مانند انواع شکلات‎ها کمتر است ولی با این وجود توصیه بسیار مهم برای افراد دیابتی این است که سعی کنند تا جای ممکن اقدام به مصرف خرما هم نکنند. ما در بخش‎های قبلی به صورت کامل درباره مضرات این میوه صحبت کردیم و اطلاعات کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار دادیم. در صورتی که شما هم با مشکلاتی که در بخش‎های قبلی اشاره کردیم رو به رو هستید سعی کنید به میزان خیلی کم اقدام به مصرف این محصول کنید.
 

مصرف خرما

عوارض خرما با چایی

برخی از افراد دوست دارند در کنار چایی خرما مصرف کنند. توجه داشته باشید که در صورتی که به صورت دائمی اقدام به مصرف این میوه در کنار چای کنید همچنان مضرات این میوه شما را تهدید می کنند. بنابراین توصیه ما به شما این است که خیلی سریع این عادت خود را ترک کنید و سعی کنید که خوراکی مناسب تر و با کالری کمتری را برای میل کردن در کنار چای انتخاب کنید. توجه داشته باشید که مصرف چای در کنار میوه درخت نخل نمی تواند باعث کاهش خطرات احتمالی آن شود و به همین علت است که پزشکان امروزه به بسیاری از افراد توصیه می کنند که مصرف این خوراکی را کاهش دهند.

کلام آخر

ما در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کاملی درباره مضرات خرما در اختیار شما قرار دهیم و شما را بیشتر با زیان هایی که این میوه می تواند داشته باشد، آشنا کنیم. اما این بدان معنا نیست که این میوه اصلا هیچ مزیتی ندارد. مزایای این میوه به عنوان یک ماده غذایی مقوی بر هیچکس پوشیده نیست. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد و در صورتی که شما هم جزو افرادی هستید که به صورت روزانه و مرتب اقدام به مصرف این محصول می کنید با به دست آوردن اطلاعاتی درباره ضررهای این میوه، مصرف خود را به حد نرمال برسانید و زندگی سالم تری را داشته باشید

نظر شما درباره این مطلب

image
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
Your message is required.