image

فلکه اول تهرانپارس- خیابان گلبرگ شرقی

77724923 (21+)

Info@saghar-date.ir

image شنبه, 27 اردیبهشت 99

خرما در قرآن و روایات اسلامی

بیشتر مسلمانان زمانی که نام خرما به گوششان می ‎خورد به یاد ماه رمضان می افتند زیرا، اکثر آنها در این ماه مبارک در سفره‎ های افطار خود از این میوه نیز استفاده می‎ کنند. میوه درخت نخل درواقع در ذهن اکثر مسلمانان با مفاهیم مذهبی پیوند خورده و این مسئله که نام این میوه در روایات و احادیث ائمه و معصومین نیز از جایگاه ارزشمندی برخوردار است، بر شدت این پیوند می ‎افزاید. داستان ‎ها و روایات زیادی از پیامبر و ائمه اطهار نقل‌ شده که در این روایات از خرما به‎ عنوان ماده غذایی مورد علاقه آنها یادشده است. جالب است بدانید نام این میوه در قرآن به کرات آورده شده و به همین دلیل است که مسلمانان آن را میوه بهشتی می‎ دانند. میوه درخت نخل از قدیم در کشور عربستان به‎ دلیل گرمسیری بودنش، کشت می‌ شده و به همین دلیل از اهمیت بالایی در باور و فرهنگ این مردم برخوردار است. بارها نیز به خرما در احادیث اشاره‌ شده و همین امر اهمیت این میوه را میان مسلمانان جهان بالا می ‎برد. اما هیچ‌ چیز بیشتر از اینکه به کلمه خرما و درخت نخل در قرآن اشاره ‌شده است، اهمیت آن را میان مسلمانان بالا نمی ‎برد. وجود نام این میوه در کتاب مقدس مسلمانان آن را به یک میوه بهشتی تبدیل کرده است. در این مطلب قصد داریم جایگاه  این میوه قهوه ای رنگ را در قرآن و روایات اسلامی را بررسی کنیم. اگر شما هم دوست دارید اطلاعاتی درباره این موضوع به‌دقت آورید در ادامه با خرمای ساغر همراه باشید.

 

خرما در قرآن


ویژگی ‌های خرما

قبل از اینکه درباره نام خرما در کتاب آسمانی قرآن کریم حرف بزنیم بهتر است درباره ویژگی‎ های منحصر به‌ فرد این میوه بهشتی کمی بیشتر بدانیم. این میوه، محصول درخت نخل است که در مناطق گرمسیری پرورش پیدا می‎ کند. عملکرد رنگ‌ دانه باعث می‎ شود. این محصول تا زمانی که کاملاً برسد، چندین بار رنگ عوض کند. میوه درخت نخل را باید به دو دسته کلی خرمای خشک و خرمای تر تقسیم‎بندی کرد که هر کدام از این دو دسته خود زیرشاخه‎ های فراوانی دارند.  

میوه خرما یکی از مفیدترین میوه‎ های موجود در جهان است که از مصرف تا جذب آن به بدن 20 دقیقه بیشتر زمان لازم نیست. این میوه به‎ دلیل داشتن پتاسیم در خود، اسید اضافی معده را خنثی می ‎کند و همچنین برای بیماری ‎‎های عفونی بسیار مفید است. این میوه همچنین به سیستم گوارش کمک کرده و اشتها آور است. در یک کلام مصرف این میوه مزایای بسیار زیادی برای سلامتی دارد که صحبت کردن درباره همه این موارد در حوصله این مطلب نمی ‎گنجد.


اما به ‎صورت مختصر می‎ توان از میان مهم ‎ترین خواص این میوه به موارد زیر اشاره کرد:

خرما دارای ویتامین های A E B، منگنز و منیزیوم است و این میوه را برای دستگاه گوارش مفید می ‎دانند.

این میوه دارای ترکیب‎ های ضد میکروب است و آن را برای مشکلات ستون فقرات و بیماری ام اس بسیار مفید می ‎دانند.

مصرف این محصول کاهش سلول ‎های مغزی در میانسالان را جبران می‎ کند.

همچنین این میوه می‎ تواند از تخریب مولکولی در سلول‎ های بدن جلوگیری کند.

 

خرما در روایات اسلامی

 

خرما در آیات و احادیث

نام خرما در قرآن بارها آورده شده و جدا از آن امامان و افراد مشهور مذهبی نیز درباره این میوه بارها و بارها سخن گفته‎ اند. سخنی از امیرالمومنین، امام علی (ع) نقل شده که حجت را درباره خواص این میوه بر همه مسلمانان تمام کرده است. ایشان فرموده ‎اند: «خرما بخورید زیرا خرما بر هر درد شفاست» همین موارد باعث شده است که این سوغات کشورهای گرمسیری با زندگی و فرهنگ مسلمانان پیوند بخورد و برای آنها  ارزش و اهمیت ویژه‎ ای داشته باشد. در ادامه به بررسی جایگاه خرما در چه قرآن و چه در احادیث خواهیم پرداخت.


حضرت محمد 9 خاصیت برای میوه خرما ذکر می ‎کند که این خواص به شرح زیر هستند:

بوی بد دهان را پاک می ‎کند

معده را تمیز می ‎کند

به هضم غذا کمک می ‎کند

قدرت گوش را بالا می ‌برد

قدرت چشم را بالا می ‎برد

شیطان را فلج می ‎کند

پشت را قوی می ‎کند

انسان را به خدا نزدیک می‎ کند

انسان را از شیطان دور می‎ کند


پیامبر اکرم همچنین درباره قدرت این میوه می ‎فرمایند: هرکس روزش را با خوردن 10 دانه خرما آغاز کند، در طول روز هیچ ضرری به او نخواهد رسید. 
امام علی (ع) هم خرمای خشک را دوای هر دردی می ‎داند و همچنین امام صادق (ع) درباره مزایای این میوه می ‎فرماید: خرما خستگی را برطرف می ‎کند و غذای پاکیزه‎ است. این امام بزرگوار ادامه می ‎دهد: اگر کسی هنگام خواب 7 عدد خرما بخورد کرم‎ های شکمش کشته می‎ شود.
امامان معصوم درباره ضررهای این میوه نیز حرف زده ‎اند. برای مثال جایی پیامبر اکرم به امیرالمؤمنین سفارش می ‎فرمایند: «زیاد خرما نخور زیرا به‌تازگی از بیماری رها شده ‎و ضعیف هستید.» به نظر می‎ رسد این سخن به دیرهضم بودن این محصول اشاره دارد. هضم خرما برای کسانی که در دوره نقاهت هستند و معده‎ های ضعیفی دارند، کمی سخت است.

 

خط فرآوری خرما | معرفی مراحل مختلف در خط تولید خرما
خرما در احادیث

 

جایگاه خرما در آیات قرآن

همان‌ طور که در بالا هم اشاره کردیم بارها و بارها نام خرما و همچنین درخت نخل در قرآن برای مثال در سوره‎ های بقره، انعام، کهف، شعراء، یاسین و ... به ‎عنوان نشانه قدرت خداوند در زمین، آورده شده است. نام نخل به ‎عنوان درخت خرما نیز در 8 آیه از قرآن به‎صورت تنها ذکر و در 12 آیه نیز با میوه‎ های دیگر جمع بسته شده است. حتی اسم نوعی دیگر از درخت خرما به نام لینه در آیه 5 سوره حشر دیده می‎ شود. از همین رو مسلمانان این میوه را به ‎عنوان یک میوه بهشتی می ‎شناسند. داستان حضرت مریم را در قرآن می ‎خوانیم که در آن خداوند به حضرت مریم که زیر سایه نخلی نشسته و درد زایمان را تحمل می ‎کند می ‎فرمایند: «نخل را بجنبان تا خرمای تازه چیده شده برایت فرو ریزد.» این آیه نشانی از مقوی بودن میوه خرما برای زنان باردار است. همچنین در جای دیگری از این کتاب آسمانی به این نکته اشاره می ‎شود که در بهشت دو میوه خرما و انار وجود دارد.

یک اشاره جالب دیگر به این میوه در قرآن آنجایی است که خداوند در چند آیه دلیل آفرینش درخت نخل و میوه خرما را این دانسته که جهانیان از آن عبرت بگیرند و متوجه قدرت و عظمت خداوند شوند. برای نمونه می‎ توان به آیه 11 سوره نحل اشاره کرد که در آن خداوند می فرمایند: « و با آن برایتان کشتزار و زیتون و نخل‎ ها و تاکستان‎ ها و هر نوع میوه برویاند، در این عبرتی است برای مردمی که می ‎اندیشند.» در آیه 67 همین سوره نیز این موضوع یادآوری است. خداوند در این آیه می‎فرمایند: « و از میوه نخل‎ ها و تاکستان ‎ها شرابی مستی آور و رزقی نیکو به دست می‎آورید و خردمندان را در این عبرتی است.»

 

کلام آخر

میوه خرما از درخت نخل نوعی میوه گرمسیری است که برای آن خواص زیادی برشمرده ‎اند. این میوه در میان مسلمانان جهان از جایگاه ویژه‎ ای برخوردار است زیرا، بارها نام آن در قرآن آمده و ائمه در احادیث خود به برشمردن خواص این میوه پرداخته ‎اند. خرما نوعی میوه بهشتی است که شاید بتوان آن را در کنار آب یکی از اصلی ‎ترین دلایل شکل‌گیری تمدن در مناطق گرمسیری دانست. این میوه خواص زیادی دارد و حتی به بهبود برخی از بیماری‎ ها نیز کمک می‎ کند. همچنین انواع و اقسام فراوانی می‎توان برای این میوه برشمرد که هرکدام از این انواع خرما ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و البته زیاده‎ روی در مصرف این محصول نیز مانند هر چیز دیگر سلامتی را با خطراتی روبرو خواهد ساخت. در این مطلب سعی کردیم جایگاه میوه نخل در قرآن و در میان احادیث امامان معصوم را بررسی کنیم. امید است که این اطلاعات برای خوانندگان مفید بوده باشد.

نظر شما درباره این مطلب

image
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
Your message is required.