image

فلکه اول تهرانپارس- خیابان گلبرگ شرقی

77724923 (21+)

Info@saghar-date.ir

image یکشنبه, 19 مرداد 99

نحوه نگهداری خرما در منزل چگونه است؟

خرما یکی از مقوی ترین و پرخاصیت ترین میوه های موجود در جهان است که برای مدت طولانی می توان آن را در خانه نگه داشت. این میوه در مناطق گرمسیری مانند شهرهای جنوبی ایران کشت می شود و از آنجایی که تمام کشورهای جهان امکان کشت چنین میوه ای را ندارند، صادرات خرما به امری رایج در کشورمان بدل شده است. در ایران مصرف خرما به یک عادت تبدیل شده و حتی خانواده هایی که برخی از اعضای آن این میوه را دوست ندارند سعی می کنند با روش های مختلف آن را در برنامه غذایی خانواده جای دهند. 
بسیاری از افرادی که خرما خریداری می کنند، روش نگهداری از آن را به درستی بلد نیستند و به همین دلیل این میوه فاسد می شود. میوه درخت نخل دارای میزان زیادی کربوهیدرات است و به همین دلیل باید آن را محیط مناسبی برای رشد میکروارگانیسم‌ها دانست. به عبارت ساده تر اگر فقط کمی از مسیر صحیح نحوه نگهداری از خرما منحرف شویم ممکن است آن را تبدیل به مخمر نماییم. اما درصورتی که مسیر درست را در پیش بگیریم 8 ماه تا یک سال می توانیم خرما را در خانه نگهداری کنیم. طرز نگهداری از خرما در منزل راه و روش مخصوص به خود را دارد. اگر دوست دارید بیشتر درباره نحوه نگهداری خرما در منزل بدانید تا انتهای این مطلب با خرمای ساغر همراه باشید.

همه چیز درباره نحوه نگهداری خرما در منزل

به طور کلی میوه درخت نخل از ابتدا تا انتهای مراحل رشدش 3 مرحله را پشت سر می گذارد که برای نگهداری از هر کدام باید خصوصیات مربوط به آن را دانست. در ادامه به بررسی این مراحل خواهیم پرداخت.
مرحله اول خرمای نارس: خارک یا خرمای نارس که به دلیل وجود ماده تانین در خود طعم گسی دارد، اولین مرحله از رشد یک خرما است. برای نگهداری از این نوع آن در مدت طولانی تر، خارک را می پزند و سپس خشک می کنند. 
مرحله دوم خرمای تازه (رطب): خرمای نرم یا رطب دومین مرحله از رشد میوه درخت نخل است که به دلیل رطوبتی که دارد زودتر از خرمای نارس ترش شده و به فساد می رسد و بنابراین در روش نگهداری خرمای تازه بهتر است آن را درون یخچال با دمای 3 تا 8 درجه سانتی گراد نگهداری کرد. توجه داشته باشید که قبل از مصرف خرما آن را 3 ساعت بیرون یخچال نگه دارید و سعی کنید در طول یک هفته رطب را مصرف کنید تا شکرک نزند.
مرحله سوم خرمای خشک و نیمه خشک: خرمای خشک و نیمه خشک ماندگاری بسیار بالاتری نسبت به دیگر انواع آن دارد. برای سالم نگه داشتن این نوع خرما تنها کافی است آن را در دمای آشپزخانه و به دور از نور خورشید نگه دارید. همچنین برای اینکه این میوه از رطوبت دور بماند آن را در ظرف شیشه ای نگه داری کنید. با این روش خرمای خشک را می توانید حتی تا یک سال هم نگه دارید بدون اینکه هیچگونه آسیبی به آن برسد.

 

 

طرز نگهداری خرما در منزل

 

طرز نگهداری خرما در فریزر

برای بسیاری از شما این سوال پیش می آید که آیا می توان خرما را نیز مانند خوراکی های دیگر برای مدت زمان بیشتری در فریزر نگه داری کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله! هر نوع خرمایی را از نوع تازه آن گرفته تا خرمای خشک می توان برای یک سال در فریزر نگه داشت. برای این کار ابتدا باید خرماها را درون کیسه فریزر قرار دهید و هوای کیسه را خالی کنید. (به خاطر داشته باشید که در کیسه مقداری فضای اضافی برای یخ زدن خرما باقی بگذارید.) سپس خرما را در سردترین قسمت فریزر قرار دهید و 3 ساعت قبل از مصرف آن را از فریزر خارج کنید.
سوال دیگری که برای بسیاری از افراد پیش می آید این است که با وجود تمام مراقبت ها چرا در برخی موارد خرما با هم ترش می شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، اگر امکان رشد میکروارگانیسم‌ها در خرما فراهم شود به سرعت باعث ترش شدن آن خواهد شد. این اتفاق خصوصا در خرماهای تازه که رطوبتشان بیشتر از نوع خشک این میوه است، اتفاق می افتد. بنابراین روش نگهداری خرما در یخچال بهترین راهکار برای جلوگیری از خرابی و ترش شدن خرما می باشد. در برخی موارد هم این میوه شکرک می زند اما جالب است بدانید با وجود اینکه افراد کمی خرمای شکرک زده را استفاده می کنند، این امر نشانه فاسد شدن این میوه نیست. به طور کلی اگر خرما را در ظرف در بسته ای درون یخچال نگهداری کنیم، امکان فساد آن به حداقل می رسد. فساد خرما معمولا با نشانه هایی مانند کپک، آفت زدگی و مخمر شدن همراه است. 
برخی از افراد به دلیل اینکه خیالشان از بابت آلودگی های خرما راحت شود و مطمئن شوند که تمیز است، آن را می شویند و پوستش را جدا می کنند و سپس مراحل فریز کردنش را انجام می دهند و یا داخل یخچال می گذارند. اگر برایتان سوال است که آیا انجام چنین کاری صحیح می باشد یا نه باید گفت، برای فرار از آلودگی ها شستن خرما کافی است و نیازی به جدا کردن پوستش نیست اما لازم است مطمئن شوید قبل از فریز کردن و یا قرار دادن این میوه در ظرف در بسته، آن را کاملا خشک کرده باشید. 

 

طرز نگهداری خرما در فریزر


کلام آخر

میوه خرما یکی از میوه هایی است که برای مدت زیادی مثلا هشت ماه تا یک سال می توان آن را در خانه نگه داشت. در واقع چنین خاصیتی در موادغذایی کمی وجود داد و به همین دلیل است که برای طبیعت گردی و سفر رفتن برداشتن مقداری خرما توصیه می شود. از آنجایی که این میوه بسیار مقوی است و کاربردهای فراوانی دارد مثلا می توان از آن در غذا، دسرها و شیرینی های مختلف استفاده نمود. بنابراین بسیاری از افراد ترجیح می دهند این میوه را در یخچال خود فریزر کنند و برای مدت زیادی تری نگهش دارند. در این مطلب راه های سالم نگه داشتن خرما را برای مدت زمان طولانی تر بیان کردیم. اما بهتر این است که این میوه فوق العاده را نیز مانند تمام میوه های دیگر تازه به تازه مصرف نموده و از خواص آن بهره ببرید.
 

نظر شما درباره این مطلب

image
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
Your message is required.